1097 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1098 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1098 п.н.е.
MXCVII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 92
Старогрчка ера322 пред 1. олимпијада
Асирски календар3653
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1690
Берберски календар−147
Будистички календар−553
Бурмански календар−1735
Византиски календар4411–4412
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1599 или 1539
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1600 или 1540
Коптски календар−1381 – −1380
Етиопски календар−1105 – −1104
Еврејски календар2663–2664
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1041 – −1040
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2003–2004
Холоценски календар8903
Ирански календар1719 п.п. – 1718 п.п.
Исламски календар1772 п.х. – 1771 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1236
Мингуо-календар3009 пред Р. Кина
民前3009年
Нанакшахи−2565
Тајландски сончев календар−555 – −554
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−971 или −1352 или −2124
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−970 или −1351 или −2123

1097 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1097. година пред новата ера, 97. од вториот милениум п.н.е., 97. од 11 век п.н.е. и осма од 1090-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4411 и 4412 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3653 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2663 и 2664 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 344 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1097 година се протега во 1539 и 1540, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1599 и 1600 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 554 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1771 и 1770 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...