1080 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1081 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1081 п.н.е.
MLXXX BC
Староегипетска ераXX династија, 109
Старогрчка ера305 пред 1. олимпијада
Асирски календар3670
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1673
Берберски календар−130
Будистички календар−536
Бурмански календар−1718
Византиски календар4428–4429
Кинески календар己未(зем. коза)
1616 или 1556
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1617 или 1557
Коптски календар−1364 – −1363
Етиопски календар−1088 – −1087
Еврејски календар2680–2681
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1024 – −1023
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2020–2021
Холоценски календар8920
Ирански календар1702 п.п. – 1701 п.п.
Исламски календар1754 п.х. – 1753 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1253
Мингуо-календар2992 пред Р. Кина
民前2992年
Нанакшахи−2548
Тајландски сончев календар−538 – −537
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−954 или −1335 или −2107
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−953 или −1334 или −2106

1080 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1080. година пред новата ера, 80. од вториот милениум п.н.е., 80. од 11 век п.н.е. и прва од 1080-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4428 и 4429 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3670 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2680 и 2681 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 327 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1080 година се протега во 1556 и 1557, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1616 и 1617 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 537 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1753 и 1752 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...