Прејди на содржината

1049 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1050 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1050 п.н.е.
MXLIX п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 28
Старогрчка ера274 пред 1. олимпијада
Асирски календар3701
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1642
Берберски календар−99
Будистички календар−505
Бурмански календар−1687
Византиски календар4459–4460
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1647 или 1587
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1648 или 1588
Коптски календар−1333 – −1332
Етиопски календар−1057 – −1056
Еврејски календар2711–2712
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−993 – −992
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2051–2052
Холоценски календар8951
Ирански календар1671 п.п. – 1670 п.п.
Исламски календар1722 п.х. – 1721 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1284
Мингуо-календар2961 пред Р. Кина
民前2961年
Нанакшахи−2517
Тајландски сончев календар−507 – −506
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−923 или −1304 или −2076
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−922 или −1303 или −2075

1049 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1049. година пред новата ера, 49. од вториот милениум п.н.е., 49. од 11 век п.н.е. и последна од 1040-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4459 и 4460 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3701 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2711 и 2712 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 296 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1049 година се протега во 1587 и 1588, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1647 и 1648 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 506 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1721 и 1720 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...