1001 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1002 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1002 п.н.е.
MI п.н.е.
Староегипетска ераXXI династија, 76
Старогрчка ера226 пред 1. олимпијада
Асирски календар3749
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1594
Берберски календар−51
Будистички календар−457
Бурмански календар−1639
Византиски календар4507–4508
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1695 или 1635
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1696 или 1636
Коптски календар−1285 – −1284
Етиопски календар−1009 – −1008
Еврејски календар2759–2760
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−945 – −944
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2099–2100
Холоценски календар8999
Ирански календар1623 п.п. – 1622 п.п.
Исламски календар1673 п.х. – 1672 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1332
Мингуо-календар2913 пред Р. Кина
民前2913年
Нанакшахи−2469
Тајландски сончев календар−459 – −458
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−875 или −1256 или −2028
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−874 или −1255 или −2027

1001 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1001 година пред новата ера, 1. од вториот милениум п.н.е., 1. од 11 век п.н.е. и втора од 1000-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4507 и 4508 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3749 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2759 и 2760 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 248 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1001 година се протега во 1635 и 1636, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1695 и 1696 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 458 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1672 и 1671 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...