1083 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век п.н.е. XI век п.н.е. X век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1084 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1084 п.н.е.
MLXXXIII BC
Староегипетска ераXX династија, 106
Старогрчка ера308 пред 1. олимпијада
Асирски календар3667
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1676
Берберски календар−133
Будистички календар−539
Бурмански календар−1721
Византиски календар4425–4426
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1613 или 1553
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1614 или 1554
Коптски календар−1367 – −1366
Етиопски календар−1091 – −1090
Еврејски календар2677–2678
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1027 – −1026
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2017–2018
Холоценски календар8917
Ирански календар1705 п.п. – 1704 п.п.
Исламски календар1757 п.х. – 1756 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1250
Мингуо-календар2995 пред Р. Кина
民前2995年
Нанакшахи−2551
Тајландски сончев календар−541 – −540
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−957 или −1338 или −2110
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−956 или −1337 или −2109

1083 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1083. година пред новата ера, 83. од вториот милениум п.н.е., 83. од 11 век п.н.е. и четвртта од 1080-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4425 и 4426 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3667 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2677 и 2678 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 330 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1083 година се протега во 1553 и 1554, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1613 и 1614 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 540 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1756 и 1755 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...