Чемолган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чемолган
Чемолган is located in Казахстан
Чемолган
Чемолган
Местоположба во Казахстан
Координати: 43°22′39″N 76°37′12″E / 43.37750° N; 76.62000° E / 43.37750; 76.62000
Земја Казахстан
ПокраинаПокраина Алмати
Часовен појасОмско време (UTC+6)

Чемолган е село во покраината Алмати во југоисточен Казахстан. Местото е познато по тоа што е родно место на моментниот казахстански претседател Нурсултан Назарбаев.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]