Цицимиме

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во ацтечката митологија, Цицимиме се демони кои на темнината кои го напаѓаат сонцето за време на еклипсата и ѝ се закануваат на Земјата.

Поврзано[уреди | уреди извор]