Хуицилопочтли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хуицилопочтли е врховен ацтечки бог на Тенохтитлан. Тој бил патрон на вопјната, огнот и сонцето.

Поврзано[уреди | уреди извор]