Миктекакихуатл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Миктекакихуатл е ацтечка божица на смртта и подзејето. Таа е дама на Миктлан.

Поврзано[уреди | уреди извор]