Тепејолотл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тепејолотл е ацтечки бог на средиштето на планината, поврзан со ехото на јагуарот и земјотресите.

Поврзано[уреди | уреди извор]