Чикомекоатл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чикомекоатл е ацтечки бог на новата пченка и производството. таа била жена на Кинтеотл.

Поврзано[уреди | уреди извор]