Астлан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Астлан е свето место во ацтечката митологија и е домот на Ацтеките пред преселбата и основањето на Тоночтитлан.

Поврзано[уреди | уреди извор]