Кихуатетео

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во ацтечката митологија, Кихуатетео се души на жените, кои умреле на породување. Тие, исто така се ноќни демони, кои ги крадат децата.

Поврзано[уреди | уреди извор]