Кихуатетео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во ацтечката митологија, Кихуатетео се души на жените, кои умреле на породување. Тие, исто така се ноќни демони, кои ги крадат децата.

Поврзано[уреди | уреди извор]