Ахуиатетео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во ацтечката митологија, Ахуиатетео е група од пет божества, кои олицетворуваат вишок.

Поврзано[уреди | уреди извор]