Хуехуетеотл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хуехуетеотл е антички ацтечки бог на огнот на животот. Тој е поврзан со северот.

Поврзано[уреди | уреди извор]