Ицпапалотл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во ацтечката митологија, Ицпапалотл е кралица на Тамоанчан, една од ноќните демони Кихуатетео и една од ѕвездените демони Цицимииме.

Поврзано[уреди | уреди извор]