Прејди на содржината

Ицпапалотл

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во ацтечката митологија, Ицпапалотл е кралица на Тамоанчан, една од ноќните демони Кихуатетео и една од ѕвездените демони Цицимииме.

Поврзано[уреди | уреди извор]