Аколнахуакатл (бог)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Аколнахуакатл или Аколмицтли е ацтечки бог на подземјето, Миктлан.

Поврзано[уреди | уреди извор]