Кинтеотл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Податотека:Cinteotl.svg
Синтеотл

Кинтеотл е рпрвиот ацтечки бог на пченката. Тој би син на Тлазолтеотл.

Поврзано[уреди | уреди извор]