Прејди на содржината

Шолотл

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шолотл е дел од ацтечката митологија и придружник на Кецалкоатл, Бог на близнаците, болеста и деформитетот. Придружник на мртвите до Миктлан.

Поврзано

[уреди | уреди извор]