Макуилшочитл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Макуилшочитл е ацтечки бог на игрите и коцкањето. Тој бил шеф на боговите Ахуијатетео.

Поврзано[уреди | уреди извор]