Нагуал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нагуалите, суштества што ги менуваат облиците
Нагуалите, суштества што ги менуваат облиците

Во ацтечката митологија, Нагуал е заштитничко животно или зеленчуков дух.

Поврзано[уреди | уреди извор]