Тонакатекухтли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тонакатекухтли е стар ацтечки бог - создавач и овозможувач на храна.

Поврзано[уреди | уреди извор]