Шипе Тотек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шипе Тотек е ацтечки бог на сезоните и обновата. Тој се смета за заштитник на копачите на злато.

Поврзано[уреди | уреди извор]