Мецтли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Претставување на Мецтли

Мецтли е понизок ацтечки бог на црвите, кој не успеал да се жртвува за да стане сонце и поради тоа станал месечина.

Поврзано[уреди | уреди извор]