Попокатепетл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија е за лик од ацтечката митологија, за вулканот видете Попокатепетл (вулкан).

Попокатепетл е херој во ацтечката митологија. Во негова чест, името го добил и активниоt вулкан Попокатепетл во Мексико.

Поврзано[уреди | уреди извор]