Разлика помеѓу преработките на „Скопски Санџак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 14 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: clean up, replaced: language=Serbo-Croatian → language=sh using AWB
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Скопски санџак на Скопски Санџак)
с (→‎top: clean up, replaced: language=Serbo-Croatian → language=sh using AWB)
| publisher = E.J. Brill and Luzac and Co.
| place = Netherlands
| publication-date = 1993}}</ref> Следен управител бил [[Исак-бег]], кој бил испратен да ги предводи воените операции во Србија во текот на 1439 година. Подоцна Исак-бег бил заменет од неговиот син [[Иса-бег Исаковиќ]] на позицијата санџакбег на Скопскиот санџак.<ref>{{cite journal|journal=Godišnjak|year=1953|accessdate=29 May 2011|page=46|publisher=Društvo Istoričara Bosne i Hercegovine|location=Sarajevo, SFR Yugoslavia|language=Serbo-Croatiansh|quote=To se najbolje vidi iz sadržine vijesti na osnovu koje znamo za njihovu prisutnost u Bosni 1438 godine, a još bolje iz činjenice da se u proljeće sljedeće godine ovdje pojavio novi skopski sandžakbeg Isa-beg, sin dotadašnjeg skopskog sandžaka Ishak bega koji je bio upućen na akcije u Srbiji}}</ref>
 
Скопскиот санџак е формиран околу 1553/54 година, т.е. во средина на 16 век. Во рамките на Скопскиот санџак влегувале четири нахии, како и вакафските имоти во Скопје, Скопско, Тетово и Тетовско. Во склоп на Скопскиот санџак влегувале нахиите:
Во 1875 година Скопскиот санџак влегува во состав на [[Битолскиот вилает]], а под негова ингеренција биле казите во: [[Скопска каза|Скопје]], [[Кумановска каза|Кумоново]], [[Штипска каза|Штип]], [[Криво Паланечка|Крива Паланка]], [[Радовишка каза|Радовиш]], [[Кочанска каза|Кочани]] и [[Кратовска каза|Кратово]].
 
На почетокот од 20. век Скопскиот санџак му припаѓал на [[Косовскиот вилает]].
 
Афуз-паша изградил повеќе објекти во тогашно Скопје. Подигнал занаетчиско училиште „Ислахане“, во кое учеле сиромашните деца од градот. Во училиштето имало и интернат. Ја изградил и гимназијата „Идадија - мектеби“. Ги уредил коритата на реките [[Вардар]] и [[Серава]].<ref>[http://star.vest.com.mk/default.asp?id=148823&idg=8&idb=2325&rubrika=Skopje vest.com.mk], Улицата Афуз-пашина е крстена по турскиот паша Афуз, пребарано на 24 мај 2010 г.</ref>
 
За време на Илинденското востание, 1903 година во Скопскиот санџак, биле опожарени и подложени на поголеми или помали клања селата: [[Долно Трогерци (Штипско)]], [[Ново Село]], [[Витоша]], [[Вранинци]], [[Просек (Кочанско)]], [[Луково (Штипско)]] и др. Вкупно во санџакот биле опожарени 94 куќи и испоклани 60 души.
 
Согласно [[Мирцштешки реформи|Мирцштешките реформи]], турската влада била приморана да направи реформи во управувањето со Македонија, според кои Скопскиот санџак им бил доделен на австриски офицери.

Прегледник