Смедеревски Санџак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смедеревски санџак
Semendire Sancağı
Smederevski sandžak
Санџак на Османлиско Царство

1459–1817
Местоположба на Смедеревски санџак
Главен град Смедерево, Белград
санџакбег Али Бег Михалоглу
Историја
 -  Основана 1459
 -  Укината 1817
Денес во Србија

Смедеревскиот санџак (исто така познат како Белградски пашалак) припаѓал на Румелискиот вилает.

Кази во Смедеревскиот санџак[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]