Босански Санџак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Босански санџак и околната територија околу 1600 година.

Босанскиот санџак припаѓал на Румелискиот вилает.

Кази во Босанскиот санџак[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]