Елбасански Санџак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елбасански санџак
İlbasan Sancağı
санџак на Османлиско Царство
1466–1913

Грб на Елбасански санџак

Грб

Местоположба на Елбасански санџак
Местоположба на Елбасански санџак
Главен град Елбасан
Историја
 -  Заземање на Елбасанска тврдина 1466
 -  Прва балканска војна 1913
Денес во Албанија

Елбасанскиот санџак припаѓал на Румелискиот вилает.

Кази во Елбасанскиот санџак[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]