Разлика помеѓу преработките на „Бургундски јазик (романски)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(дополнување)
с
 
'''Бургундски јазик''' – [[оилски јазици|оилски јазик]] кој се зборува во [[Бургундија]] и особено во подрачјето на [[Морван]].
 
Доаѓањето на Бургундијците внело германски елементи во [[галоромански јазици|галороманскиот]] говор на жителите. Заземањето на [[Ниски Земји|Ниските Земји]] (Нидерландија) од страна на војводите од Бургундија го довеле бургундскиот јазик во допир со [[холандски јазик|холандскиот]].
 
Јужните дијалекти по должината на реката [[Сона]], како што е брионе-шаролејскиот, биле под влијание на [[арпитански јазик|арпитанскиот јазик]].

Прегледник