Стевчо Јакимовски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Стевчо Јакимовски''' (р. [[27 август]] [[1960]] во с. [[Подржи Коњ]], [[Кривопаланечко]]) — претседател на партијата Граѓанска опција за Македонија ([[ГРОМ]]) и поранешен градоначалник на [[Општина Карпош]].<ref>[http://www.karpos.gov.mk/page/gradonacalnik Официјална страница]</ref>
 
==Биографија==
Во 2013 година, Стевчо Јакимовски ја формирал политичка партија [[Граѓанска опција за Македонија]] ([[ГРОМ]]), со која првпат настапил на [[Македонски претседателски избори (2014)|претседателските избори]] во 2014 година, како и на предвремените [[Македонски парламентарни избори (2016)|парламентарни избори во 2016 година]].
 
На [[Локални_избори_во_Македонија_(2017)|локалните избори во 2017 година]], Јакимовски повторно се кандидирашекандидирал за градоначалник, како кандидат на [[Граѓанска_опција_за_Македонија|ГРОМ]].<ref>http://grom.mk/?page_id=8504</ref> Кампањата за локалните избори ја заврши со хомофобен говор.<ref>http://makfax.com.mk/daily-news/видео-јакимовски-својот-противканди/</ref>
 
== Награди и признанија ==

Прегледник