Стефан Богоев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефан Богоев
Градоначалник на Општина Карпош
На должноста
15 октомври 2017 – 31 октомври 2021
Претходник Стевчо Јакимовски
Наследник Стевчо Јакимовски
Лични податоци
Роден(а) 28 август 1989(1989-08-28)(34 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Партија СДСМ
Установа Универзитет „Американ колеџ - Скопје“
Занимање политичар
Вероисповед православен христијанин

Стефан Богоев (р. 28 август 1989 во Скопје) — македонски политичар од редовите на СДСМ.

Станал градоначалник на Општина Карпош по локалните избори во 2017 кога победил во првиот круг со освоени 57,70% од вкупните гласови. Тој е дипломиран економист на универзитетот „Американ колеџ“ – Скопје.[1]

На парламентарните избори во 2016 бил избран за пратеник на списокот на СДСМ во првата изборна единица.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кој е Стефан Богоев - најмладиот градоначалник на СДСМ?“. skopjeinfo.mk. Посетено на 2017-12-02.
  2. „Кои се идните пратеници | telma.mk“. www.telma.com.mk. Посетено на 2017-12-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]