Разлика помеѓу преработките на „Катерина Арагонска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 52 бајти ,  пред 11 година
с (Отстрането уредувањето на Jasmince3 (разговор), вратено на последната верзија на Kiril Simeonovski)
 
== Кралица на Англија (1509 – 1536) ==
{{Шаблон:Сопруги на Хенри VIII}}
 
Вториот брак на Кетрин се случил на [[11 јуни]] [[1509]] година, седум години по смртта на Артур. Таа тогаш се омажила со веќе крунисаниот Хенри VIII на приватна церемонија одржана во црквата Гринвич. Таа имала 23 години, а кралот скоро 18.
 

Прегледник