Вестминстерска катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катедрала Свети Петар
Westminster Abbey
*
Светско наследство на УНЕСКО

The Abbey's western façade
Држава Flag of the United Kingdom.svg Обединето Кралство
Тип
Критериуми I, II, IV
Навод 426
Регион** Европа
Записно минато
Запис 1987  (11th заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Катедралата Свети Петар или Вестминстерска катедрала (англиски:Westminster Abbey) е една од најпознатите згради во Лондон, Обединето Кралство. Изградена е во готски стил. Се наоѓа во централниот дел на градот, во регионот Вестминстер. Во оваа катедрала биле погребувани многу познати личности како Исак Њутн, Чарлс Дарвин, Чарлс Дикенс, Вилијам Шекспир и други.

Во 616 година, на местото на денешната катедрала постоел храм, а денешната била изградена во 1045 година до 1050 година, а истото било осветено на 28 декември 1065 година. На повеќе пати била реконструирана, по која го добила денешниот готски стил. Градбата е вклучена во списокот на УНЕСКО.