Пет струмички студенти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменикот на Петте струмички студенти во Струмица

Поимот Петте струмички студенти или Струмичката петорка се однесува на Мирко Пецев, Стево Топчев, Борис Белев, Ѓорги Костуранов и Ѓорги Јармов, на возраст од 20 до 23 години, членови на ВМРО, кои на 13 август 1951 година биле погубени кај селото Дорломбос на планината Беласица, од страна на комунистичките власти во тогашната СРМ во Струмица. Студенти биле во Загреб, а биле убиени под образложение дека сакале илегално да пребегаат во Грција. Струмичани со децении го отфрлаат ова толкување и тврдат дека студентите биле киднапирани и убиени од локалните безбедносни сили затоа што биле политички неистомисленици и блиски до идеите на ВМРО[1].

Наводи[уреди | уреди извор]