Прејди на содржината

Злосторство во Љубовка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исечок од весникот The Mercury од 17 април 1906 година, кој соопштува за злосторот.

Злосторство во Љубовка е извршено во април 1906 година од страна на двајца бугарски водачи на врховистички чети, врз семејството на Ангел Менчов.[1][2]

Настан[уреди | уреди извор]

Бугарските револуционерни чети вршеле ужасен терор во Македонија. Двајца водачи на Врховистички чети, влегле во селото Љубовка (Пиринска Македонија) и го запалиле селото. Сопругата на Ангел Менчов и нејзините две мали деца, ги натерале да влезат во нивното запалено живеалиште, каде што ги заклучиле. Жената и нејзините две деца биле живи запалени. Овој злостор бил извршен, затоа што Ангел бил гостопримлив кон Јане Сандански.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 paperspast.natlib.govt.nz https://paperspast.natlib.govt.nz/newspapers/CHP19060417.2.39.7. Посетено на 2023-01-06. Отсутно или празно |title= (help)
  2. 2,0 2,1 „BULGARIAN OUTRACES“. Mercury. 17 апр. 1906. Посетено на 2023-01-06. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)