Прејди на содржината

Масакр кај Барбарас

Од Википедија — слободната енциклопедија
12 февруари, 1944 година - Барбарас. Стреланите македонски партизани од страна на бугарските фашисти.

Масакр кај Барбарас ― масакр извршен во близина на селото-превојот Барбарас (Бродско), на 12 февруари, 1944 година, од страна на Бугарскиот фашистички окупатор, со стрелање на 8 македонски партизани, патриоти.[1][2]

Оваа група на борци земала учество во Февруарскиот поход до Егејска Македонија, а на враќање земале учество во пробивот кај Богомила. Оваа група борци, се нашле отсечени од главнината, па дошле во реонот на Македонски Брод, барајќи засолниште, но биле фатени и стрелани од Бугарите.[2]

Дел од стреланите се:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Габер, Виктор (2017). ОД ОБЈЕКТ ДО СУБЈЕКТ: МАКЕДОНИЈА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ОДНОСИ (PDF). Скопје: Фондација "Фридрих Еберт". стр. 153. ISBN 978-9989-109-84-3. line feed character во |title= во положба 36 (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево.
  3. „Дебрца“. Википедија. 2021-08-21.