Масакр во Загоричани (1949)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Масакрот во Загоричани во 1949 година бил извршен од страна на грчките монархофашистичките сили кои убиле 18 млади загоричанци, меѓу кои 15 биле жени и млади девојки.

Литература[уреди | уреди извор]