Прејди на содржината

Масакр во Загоричани (1949)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Масакрот во Загоричани во 1949 година бил извршен од страна на грчките монархофашистичките сили кои убиле 18 млади загоричанци, меѓу кои 15 биле жени и млади девојки.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 183. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)

Литература[уреди | уреди извор]