Масакр во Битола (1903)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Американска статија која го спомнува масакрот

Масакр во Битола - масакр извршен врз Македонци во Битола во почетокот на септември 1903 г., од страна на албанскиот башибозук.[1] Масакрот се случил како последица на Илинденското востание.

Настан[уреди | уреди извор]

Според американскиот весник The Daily Item, албанските башибозук, под команда на османлиската власт, масакрираа стотици жители од Битолско. Според изворот, битолската река Драгор била полна со тела на жени и деца кои биле масакрирани од албанските башибозук.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Turkish Irregular Troops Are Charged With Atrocious Cruelties“. The Daily Item. 2 September 1903. стр. 2.