Масакр во Загоричани (1903)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Масакрот во Загоричани во 1903 година бил извршен од страна на османлиската војска и грчките андартски чети. По Илинденското востание, на 28 август 1903 година[1] османлиската војска и башибозукот го запалиле селото, а населението го масакрирале. Биле убиени 25 селани, 30 малолетни деца биле изгорени во фурна, а 16 девојки биле силувани и продадени.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]