Стреланите од Д’мбени

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стреланите шестмина од Д’мбени ― масакр извршен врз македонски борци од страна на италијанскиот окупатор во Кардица, Тесалија, Грција, на 26 декември 1942 година.[1][2]

Хронологија на настаните[уреди | уреди извор]

Во 1941 година кога се приклучила на страната на германско-италијанските окупатори, владата на Грција ја напуштила земјата и се засолнала во Англија и други места, додека народот се кренал против окупаторот под борбеното знаме на Комунистичката партија на Грција.[1]

Македонскиот народ заедно со грчкиот народ се активирале во борбата и жртвувале многу животи за ослободување на својата земја. Едно од македонските села кое многу придонело во борбата за ослободување било селото Д'мбени - Костурско. Народот што живеел таму, добро школуван во патриотски и револуционерен дух, од првите денови на окупацијата почнал да се подготвува за национална борба. Штом се вратиle од албанскиот фронт, младите од Д'мбени, одговарајќи на повикот на Партијата за организирање на национална борба, веднаш почнале да го собираат оружјето што било оставено по грчко-италијанската војна. За кратко време тие собрале голем број оружје. Оваа активност бла забележана од страна на италијанските окупаторски сили. Специјален италијански истражен баталјон пристигнал во Д'мбени и создал терор во селото, мачејќи ги луѓето. Уапсени биле 20 лица, од кои повеќето млади, членови на ОКНЕ (Организација на комунистичката младина на Грција) и КПГ.[1]

Смртна казна и погубување[уреди | уреди извор]

Според едни извори, стрелањето било извршено на 26 декември, 1942 година.[3][4] Додека според описот на К.Влахов, кој бил еден од уапсените млади, погубувањата се случила на почетокот на 1943 година. Тој ја опишал погибијата на шестемина Дмбенци на овој начин:[1]

„Во месец октомври 1941 година бевме уапсени од фашистичките италијански сили кои во тоа време го окупираа нашето село Д'мбени. Бевме одвлечени во костурскиот затвор. По извесно време бевме одведени во затворите на Волос и на почетокот на 1943 година нè одведоа во атинскиот затвор „Аверов“, 20 од Д'мбени се појавивме пред воениот суд таму.

Не можам детално да го опишам херојството на обвинетите за време на процесот на судење. Сите обвинети, кои седеа на клупата пред судот, беа млади и способни, но не можеа да уживаат во радостите на животот. Судијата Кондакис Мортос прочитајте ги прочита пресудите, проследени со смртни казни за следните другари:

Наум Џурков (или Журков), роден 1921 година, член на ОКНЕ

Никола Шекров, роден 1921 г., член на ОКНЕ

Наум Москов, роден 1914 година, член на ОКНЕ

Живко Кенков, роден 1914 г., член на ОКНЕ

Христо Андриовски, роден 1914 година, член на ОКНЕ

Анастас Скевидов (Стасо Скивински), роден 1916 година, член на грчката комунистичка партија

Денот кога ги одведоа од длабочините на затворот за да бидат погубени, ние што останавме во затворот ги слушнавме гласовите: „Другари... ви посакуваме добро здравје и се надеваме дека ќе уживате во драгата слобода...“

.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Повеќе автори (2009). For Sacred National Freedom (PDF). Австралија: Pollitecon Publications. стр. 115–116. ISBN 978-0-9804763-3-0.[мртва врска]
  2. Андоновски, Христо (2017). Вистината за Егејска Македонија (PDF). Торонто, Канада: Risto Stefov Publications. стр. 80.
  3. „Декември низ годините“ (PDF). Македонија. Volume 40, Issue 2 (443): 31. 8 декември, 2021. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. „На денешен ден“. МИА. Архивирано од изворникот на 2022-02-12. Посетено на 2022-02-12.