Масакр во Б’мбоки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Масакрот во Б’мбоки бил злосторнички чин во Граѓанската војна во Грција во 1949 година. Тогаш сили на грчката владина армија влегле во селото Б’мбоки, Костурско и под сомневање дека жителите соработувале со ДАГ, затвориле десет селани од кои осум жени и двајца мажи и свирепо ги убиле[1].

За време на колежот во селото Загоричани во 1905 година, жителите на Б’мбоки избегнале колеж, при што грчкиот андарт капетан Вардас (Георгиос Цондос) се заканил до нив со зборовите:

Ќе заколам сè, па дури и кучињата

Потоа изпратил заканувачко писмо до Б’мбокчани во кое се велело:

Ако не преминете во патријаршијата, и тоа бргу, ќе влезам во селото и ќе заколам се : мажи, жени, старци, деца и сите кучиња во селото.

Но поради тоа што по настанот во Загоричани, под притисок на евролските сили, османлиската војска постојано била стационирана во тој крај и поради што и самите селани се организирале, заканите не се оствариле. Барем не до 1949 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. С. Киселиновски, Грчката колонизација во Егејска Македонија (1913–1940), Скопје, 1981.