Намик Докле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Намик Докле
Податотека:Namik Dokle.jpg
Вицепремиер на Република Албанија
На должноста
2002 – 2005
Претседател Алфред Мојсиу
Премиер Фатос Нано
Претседател на парламентот на Република Албанија
На должноста
2001 – 2002
Претседател Реџеп Мејдани
Премиер Илир Мета
Пратеник во парламентот на Република Албанија
На должноста
1991 – 2000
Претседател Рамиз Алија
Сали Бериша
Реџеп Мејдани
Лични податоци
Роден(а) 11 март 1946
Драч, Албанија
Партија СПА
Професија политичар, новинар
Етничко знаме на македонците

Дел од серијалот на статии за
Македонци

Култура
Книжевност · Уметност
Фолклор · Музика · Носии
Кино · Кујна · Спорт
· Архитектура

Историја
Национална преродба
НОБ (1941-1944)
НОФ (1945-1949)

Државност
АСНОМ
Н.Р. Македонија (1944-1991)
Р. Македонија (од 1991)

Распространетост
Албанија · Бугарија
Грција · Србија
Македонска дијаспора

Тематски
Православна Црква
Македонци муслимани
Македонски јазик

Намик Хамза Докле (на албански: Namik Dokle, роден 11 март 1946, Драч - Албанија) е албански политичар со македонско етничко, горанско потекло, поранешен вицепремиер на Албанија и поранешен претседател на парламентот на Албанија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Роден е на 11 март 1946 година во Драч. По народност е Горанец - албански Македонец, со потекло од с. Борје, Кукушко. Во 1970 година завршува високо образование на земјоделскиот Универзитет во Тирана, каде студира аграрна економика, како и на тиранскиот Универзитет, каде студира новинарство.

Кариера[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1970-1983 година работи како новинар во весникот „Пуна“, а од 1983 до 1989 година е негов главен уредник. Во 1991 г. е главен уредник на весникот „З`ри и Популит“.

Намик Докле е еден од раководителите на социјалистичката партија на Албанија од 1991 година. Помеѓу 1991-2000 година е пратеник од СПА во албанскиот парламент. Од 1992 до 1997 година е претседател на парламентарната група на СПА, како и заменик-претседател на СПА (1992-1996). Од 2001 до 2002 година е претседател на парламентот на Република Албанија.[1] Во третата влада на Фатос Нано (2002-2005) е вицепремиер.

Ги владее шпанскиот, францускиот и рускиот јазик.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Republika e Shqipërisë KUVEND. Tiranë 2005

Поврзано[уреди | уреди извор]