Македонско друштво „Илинден“ - Тирана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на здружението.

Македонското друштво „Илинден“' од Тирана е формирано 6 февруари 2009 во Албанија. Друштвото е формираноод група граѓани со македонско потекло што живеат во главниот град на Албанија и цел на друштвото е заштита на македонското малцинство во Тирана и Голо Брдо.

Цели и задачи[уреди | уреди извор]

За основни задачи на македонското друштво „Илинден“ се утврдени заштитата и афирмацијата на македонскиот етнички, јазичен, културен, верски, историски и државен идентитет, континуитет и наследство на Македонците во главниот град на Република Албанија, како и интеграцијата на Македонците во политичкиот систем и институциите на власта во градот Тирана. Претседател на македонското друштво „Илинден“ од Тирана е Никола Ѓурѓај.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]