Македонска Алијанса за Европска Интеграција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонска Алијанса за Европска Интеграција
Aleanca Maqedonase për Integrimin Europian
Водач Едмонд Темелко
Основана 30 октомври 2004[1]
Идеологија Регионализам
Конзервативизам
Заштита на правата на Македонците во Албанија
Политичка положба Десница
Меѓународна припадност нема
Европска припадност нема
Градоначалници
1 / 61
Мрежно место
www.macedoniansinalbania.org
Политика на Албанија
Политички партии
Избори

Македонската Алијанса за Европска Интеграција е партија на македонското малцинство во Албанија формирана на 30 октомври 2004 година во Тирана како прва македонска партија во Албанија што ќе се грижи за положбата и правата на Македонците во Република Албанија. На 24 април 2009, по 4 години од формирањето на партијата, бил одржан нејзиниот прв конгрес. За нејзин прв лидер е избран Едмонд Темелко[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска информативна агенција
  2. Стерјоски, Васил. „Лагите на Таќо Гроздани“, Преспа, ноември/декември 2009, стр. 3 (посет. 23 декември 2009 г). (на македонски)

Поврзано[уреди | уреди извор]