Социјалистичка партија на Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Социјалистичка партија на Албанија
Partia Socialiste e Shqipërisë
Водач Еди Рама
Основана јуни 1991
Штаб Тирана
Идеологија Социјал-демократија
Политичка положба центар-лево
Меѓународна припадност Социјалистичка интернационала
Европска припадност Партија на европските социјалисти
Бои црвена, зелена
Мрежно место
http://www.ps.al

Социјалистичката партија на Албанија (албански: Partia Socialiste e Shqipërisë), е централно-лева, социјал-демократска, политичка партија во Албанија. Моментално е лидер на албанската опозиција. Од вкупно 140 седишта во албанскиот парламент, на изборите во 2008, партијата освоила 42 пратенички места. Лидер на партијата е Еди Рама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]