Еди Рама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Говор на Рама во 2008

Еди Рама (албански: Edi Rama, роден на 4 јули 1964 во Тирана) е лидер на Социјалистичката партија на Албанија а од 2013 година е премиер на Репулика Албанија. Тој е победник на наградата за светски граддоначалник во 2004 година. Според Time Magazine тој е еден од европските херои во 2005. Од 2000 година беше градоначалник на Тирана за три мандати.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]