Мурсија (автономна заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мурсија (регион))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ветерница

Мурсија, службено: Регион Мурсија (шпански: Región de Murcia) е автномна покраина во Шпанија, која се наоѓа меѓу покраините Андалузија и Валенсија. Зафаќа површина од 11.313 км2 и има 1,4 милиони жители. Главен град е Мурсија.