Македонија на Детска Евровизија 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детски Избор на песна за Евровизија 2008
ЗемјаМакедонија
National selection
Selection processДетска песна на Евровизија
Дата26 септември 2008
ПобедникБоби Андонов
ПеснаПрати ми СМС
Finals performance
Резултати од финале5та, 93 бодови

Македонија учествуваше на Детски избор за песна на Евровизија 2008, одржан во Спирос Киприаноу Атлетик Центар во Кипар.

Пред Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

Детска песна на Евровизија[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 26 септември 2008, а водители биле Гораст Цветковски и Ивона Богоевска. 15 песни се натпреваруваа и победникот беше избран со комбинација од гласови од жири (50%) и телефонско гласање (50%).

Финале – 26 септември 2008
Редослед Изведувач Песна Жири Телефонско гласање Вкупно Место
1 Петар Ѓуревски "Сонувам" 38 7 749 8 15 4
2 Горазд Грмашковски "Ајде горе раце" 24 2 85 0 2 11
3 Бисера Базер "Север-југ" 29 4 364 6 10 6
4 Дејана, Благоја и Сара "Пејте со нас" 29 5 809 10 15 3
5 Доријан и Филипа "Среќни сме" 45 10 538 7 17 2
6 Наташа Латиновска "Паричка" 28 3 35 0 3 10
7 Мирјана Бурназ "Симпатијо моја" 17 0 118 1 1 12
8 Мила Миливојевиќ "Училиште најмило" 44 8 265 5 13 5
9 Марија Зафировска "Мојот ас" 34 6 144 2 8 7
10 Марија и Наташа "Среќен ден" 22 1 223 3 4 9
11 Боби Андонов "Прати ми СМС" 49 12 1,162 12 24 1
12 Анета и Маја "Љубов моја" 19 0 234 4 4 8

На Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

На 14 октомври 2008 ждрепката за редоследот за Детска Евровизија се одржа, и Македонија беше ставена да настапи 14та. Песната го зеде 5тото место со 93 поени, што е најдобар резултат до сега, покрај 5тото место во 2007. Песната доби поени од сите земји, од кои најмногу 10 од Романија.[1]

Гласање[уреди | уреди извор]

Бодови доделени на Македонија[2]
Бодови Земја
12 бодови[б 1]
10 бодови Романија Романија
8 бодови
7 бодови Белорусија Белорусија
6 бодови
5 бодови
4 бодови
3 бодови Грузија Грузија
2 бодови
1 бод

Бодови доделени од Македонија[2]
Бодови Земја
12 бодови Србија Србија
10 бодови Литванија Литванија
8 бодови Романија Романија
7 бодови Украина Украина
6 бодови Малта Малта
5 бодови Белорусија Белорусија
4 бодови Грузија Грузија
3 бодови Бугарија Бугарија
2 бодови Белгија Белгија
1 бод Русија Русија

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Сите земји добија по 12 поени за да се спречи некоја земја да заврши со нула поени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Final of Lemesos 2008“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 29 May 2021. Посетено на 29 May 2021.
  2. 2,0 2,1 „Results of the Final of Lemesos 2008“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 29 May 2021. Посетено на 29 May 2021.