Димитар Стојменовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Димитар Стојменовски
Dimitar Stojmenovski.jpg
Основни податоци
Родено имеДимитар Стојменовски
ПотеклоМакедонија
Жанр(ови)Поп
Занимање/њаПејач
Години на активност2006–денес

Димитар Стојменовски (роден на 12 јули 1995 година во Неготино, Република Македонија) - македонски пејач кој заедно со неговата братучетка Росица Кулакова ја претставуваа Македонија на Јуниорскиот избор за песна на Евровизија 2007[1] со песната „Динг Динг Донг“[2]. Ја започна својата музичка кариера кога имаше девет години. Тој започна музички да се образова во основното музичко училиште „Владимир Арсовски“ во неговиот роден град, каде што изучуваше да пее опера.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

 • "Динг Динг Донг" со Росица Кулакова (2007– учествуваше на Јуниорска Евровизија 2007 со неа) [3][4][5][6]
 • "Земјата Плаче" со Росица Кулакова (2008)
 • „Малечка“ (2008)
 • „На небо светат звезди“ (2009– Посветана кон неговиот идол Тоше Проески)
 • „Божик За Секој Од Нас“ (2010)
 • "Не можеш Сама Ти" - од Panthefore со Димитар Стојменовски (2010)
 • "Би Сторил Се" - од Panthefore со Димитар Стојменовски (2012)
 • „Од Мене Бегаш“ (2013) [7]

Извори[уреди | уреди извор]

 1. „Македонија ќе учествува на Детската евровизија во Париз“. Reporter.mk. 2021-07-29. Посетено на 2021-08-04.
 2. „Rosica Kulakova & Dimitar Stojmenovski - North Macedonia - Rotterdam 2007“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2021-08-03.
 3. Ding Ding Dong - Rosica Kulakova, Dimitar Stojmenovski | Song Info | AllMusic (англиски), Посетено на 2021-08-04
 4. „Ding Ding Dong — Rosica Kulakova & Dimitar Stojmenovski“. Last.fm (англиски). Посетено на 2021-08-03.
 5. Rosica Kulakova & Dimitar Stojmenovski – Ding Ding Dong, Посетено на 2021-08-03
 6. „Се сеќавате ли на македонските претставници на детската Евровизија?“. МОЈ ПОРТАЛ. Посетено на 2021-08-04.
 7. „(ФОТО)Се сеќавате ли на Росица и Димитар и „Динг динг донг": Еве како изгледаат денес!“. Hashtag. Посетено на 2021-08-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]